Liga niemiecka. Bundesliga.

Liga niemiecka, inaczej nazywana Bundesligą, funkcjonuje od 1962 roku i jest zarządzania przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB), a także Deutsche Fussball-Liga (DFL). Jest ona następczynią utworzonej w 1949 roku DDR-Oberligi dla Niemiec Wschodnich oraz rozgrywek rozgrywanych w ramach lig międzyregionalnych. Mecze w ramach Bundesligi zainaugurowano w sezonie 1963/1964. Liga niemiecka Historia rozgrywek

        Liga niemiecka, inaczej nazywana Bundesligą, funkcjonuje od 1962 roku i jest zarządzania przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB), a także Deutsche Fussball-Liga (DFL). Jest ona następczynią utworzonej w 1949 roku DDR-Oberligi dla Niemiec Wschodnich oraz rozgrywek rozgrywanych w ramach lig międzyregionalnych. Mecze w ramach Bundesligi zainaugurowano w sezonie 1963/1964.

Formuła rozgrywek Rozgrywki w Bundeslidze są rozgrywane przez 18 drużyn systemem kołowym, inaczej określanym jako każdy z każdym. Każdy zespół gra mecz oraz rewanż kolejno z wszystkimi 17 przeciwnymi drużynami. Mecze toczące się podczas rundy jesiennej i wiosennej oddziela przerwa zimowa, trwająca zwykle od połowy grudnia do połowy stycznia. Zwycięzcą ligi jest zespół, który uzbiera największą liczbę punktów. W przypadku remisu w tej kategorii wygrywa drużyna z lepszym bilansem w ramach dwumeczu z bezpośrednim rywalem, a w dalszej kolejności decyduje różnica bramek w pojedynku bezpośrednim, a następnie ogólny bilans bramek strzelonych i straconych przez obie drużyny walczące o tytuł. W ostateczności o tytule przesądza losowanie.

        Drużyny z miejsc 17. i 18. zostają relegowane do 2. Bundesligi, natomiast ekipa z miejsca 16. bierze udział w barażu z 3. zespołem z 2. Bundesligi o utrzymanie. Łącznie 4 najlepsze drużyny biorą udział w Lidze Mistrzów, natomiast 2 kolejne oraz triumfator Pucharu Niemiec (jeśli nie jest mistrzem kraju lub nie wywalczył miejsca gwarantującego udział w Lidze Mistrzów) w Lidze Europy UEFA.

Najbardziej utytułowane drużyny Najbardziej utytułowanym zespołem w Niemczech jest Bayern Monachium. Klub wygrał Bundesligę 28 razy. Oprócz tego jest 19-krotnym triumfatorem Pucharu Niemiec. Inne utytułowane drużyny w lidze to Borussia Dortmund (5 wygranych oraz 4 Puchary Niemiec), Borussia Mönchengladbach (5 wygranych i 3 Puchary Niemiec), Werder Brema (4 wygrane i 6 Pucharów Niemiec), czy Hamburger SV (3 wygrane oraz 3 Puchary Niemiec).

Najbardziej utytułowanym zespołem w Niemczech jest Bayern Monachium. Klub wygrał Bundesligę 28 razy. Oprócz tego jest 19-krotnym triumfatorem Pucharu Niemiec. Inne utytułowane drużyny w lidze to Borussia Dortmund (5 wygranych oraz 4 Puchary Niemiec), Borussia Mönchengladbach (5 wygranych i 3 Puchary Niemiec), Werder Brema (4 wygrane i 6 Pucharów Niemiec), czy Hamburger SV (3 wygrane oraz 3 Puchary Niemiec).

Rozgrywki w Bundeslidze są rozgrywane przez 18 drużyn systemem kołowym, inaczej określanym jako każdy z każdym. Każdy zespół gra mecz oraz rewanż kolejno z wszystkimi 17 przeciwnymi drużynami. Mecze toczące się podczas rundy jesiennej i wiosennej oddziela przerwa zimowa, trwająca zwykle od połowy grudnia do połowy stycznia. Zwycięzcą ligi jest zespół, który uzbiera największą liczbę punktów. W przypadku remisu w tej kategorii wygrywa drużyna z lepszym bilansem w ramach dwumeczu z bezpośrednim rywalem, a w dalszej kolejności decyduje różnica bramek w pojedynku bezpośrednim, a następnie ogólny bilans bramek strzelonych i straconych przez obie drużyny walczące o tytuł. W ostateczności o tytule przesądza losowanie.